Branch Manager

Pannonjob Kft.

A munkavégzés helye
Budapest
Munkaidő
teljes munkaidő

Munkahelyi információk

Feladatkör, kompetenciák és felelősség

Branch manager
We are looking for a new Branch Manager as soon as possible, a new colleague with Japanese-English language knowledge for our world-famous Japanese Client, a distributor of industrial equipment in Budapest

Feladatok:

  • Continuous as well as professional management and development of the Hungarian sales department
  • Professional management and leadership of employees
  • Continuous communication with the executives of Japanese parent company
  • Making existing work processes more efficient and rationalized
  • Elaboration of forecasts, business plans, definition of measurement indicators
  • Mapping local market conditions and developing current and future sales opportunities and marketing strategies
  • Research of potential corporate development and growth opportunities, proposing possible corrective measures
  • Continuous improvement of the company's market presence and reputation
  • Fruitful relationships with existing customers and aspiration to build new business relationships
  • Visiting customers, participating negotiations
  • Provide consistent sales and account management
  • Match the specifications of each device and order regarding a factory construction project
  • Delivery date and equipment ordering adjustment

Elvárások:

  • Few years of professional experience in a relevant position (e.g. company management, sales, technical/ production management of a production company)
  • University/ college degree in advanced technical or economic major
  • Fluency in Japanese and English
  • Experience gained in a managerial position in a commercial and / or manufacturing company
  • Excellent organizational skills
  • A results-oriented and at the same time customer-oriented approach
  • Aspiration for professional excellence
  • Outstanding leadership competencies

Előnyök:

Amit kínálunk:

  • Professional challenges in a prosperous corporate environment
  • Competitive benefit package
  • Possibly (if the applicant is not around Budapest) relocation / rent support to a certain extent
  • In case of a positive decision, even immediate employment

Egyéb:

Place of work: Budapest

Adatvédelem:

We inform you that by applying for a position advertised by Pannonjob or by submitting your details to the Pannonjob database, you are automatically accepting the terms of Pannonjob's data protection declaration, which you can view at the following link: data protection declaration

Hirdető cég

A cég rövid jellemzése

Közel 20 éve folyamatosan magas szinten nyújtjuk szolgáltatásainkat.
Rendszeresen mérjük ügyfeleink elégedettségét és az itt kapott visszacsatolásokat felhasználjuk szolgáltatásaink folyamatos fejlesztéséhez.
A minőségi szolgáltatás és a fejlődés garanciája a 2006-ban megszerzett ISO tanúsítványunk.
A Pannonjob Kft. egyedi belső képzési rendszerrel rendelkezik, amelynek keretein belül kollegáink évente átlagosan 70 képzési órán vesznek részt, biztosítva ezzel elkötelezettségüket és felkészültségüket.
2010 augusztusa óta tagjai vagyunk az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség "Partnerség a foglalkoztatás biztonságáért" együttműködésének.

A cég címe

Kapcsolat

Kapcsolattartó személy: Pannonjob HR
E-mail: Küldje el önéletrajzát