Mobile Radio Access network Backoffice Engineer

Pannonjob Kft.

A munkavégzés helye
Budapest
Munkaidő
teljes munkaidő

Munkahelyi információk

Feladatkör, kompetenciák és felelősség

For our Partner in Budapest we are looking to hire a

Feladatok:

    • Implement RAN related configuration changes
    • Configuration RAN management systems
    • Perform new site integration
    • Perform daily radio network configuration work within and out of working hours (2G/3G/4G or any service configuration, modification, integration, reintegration, rehoming, etc.)
    • Participate in HW/SW/feature and system acceptance test
    • Coordinate subcontractors in site implementation
    • Support RAN related projects in high quality
    • Investigate, solve and administrate technical problems against defined SLAs
    • Serve regular and on demand in-house or external reporting requests
    • Software management for RAN devices
    • Troubleshoot RAN and manage the problem solving
    • Smaller Project coordination

· Administration:

o Weekly status report to Service Provider

o Keep the administration rules

o Fill the administration tools regularly

· Relations with external subcontractors

Elvárások:

· MSC or BSC degree in Telecommunication, Information Technology or Electrical engineering

· 1-3 years of experience in Mobile Network Deployment

· Deep knowledge and understanding of Mobile Radio Access Network

· Intermediate spoken and written English

· Excellent computer skills

Előnyök:

Advantages:

  • Huawei DBS5900/ DBS3900 / BTS3902E / DBS3806 / DBS3900 LTE)
  • Huawei BSC6900, BSC6810 and Huawei RNC6900, RNC6910 )
  • Huawei iManager M2000/U2000/U2020/MAE)

Amit kínálunk:

Egyéb:

Adatvédelem:

We inform you that by applying for a position advertised by Pannonjob or by submitting your details to the Pannonjob database, you are automatically accepting the terms of Pannonjob's data protection declaration, which you can view at the following link: data protection declaration

Hirdető cég

A cég rövid jellemzése

Közel 20 éve folyamatosan magas szinten nyújtjuk szolgáltatásainkat.
Rendszeresen mérjük ügyfeleink elégedettségét és az itt kapott visszacsatolásokat felhasználjuk szolgáltatásaink folyamatos fejlesztéséhez.
A minőségi szolgáltatás és a fejlődés garanciája a 2006-ban megszerzett ISO tanúsítványunk.
A Pannonjob Kft. egyedi belső képzési rendszerrel rendelkezik, amelynek keretein belül kollegáink évente átlagosan 70 képzési órán vesznek részt, biztosítva ezzel elkötelezettségüket és felkészültségüket.
2010 augusztusa óta tagjai vagyunk az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség "Partnerség a foglalkoztatás biztonságáért" együttműködésének.

A cég címe