Enterprise Implementation Engineer

Pannonjob Kft.

A munkavégzés helye
Budapest
Munkaidő
teljes munkaidő

Munkahelyi információk

Feladatkör, kompetenciák és felelősség

For our Partner in Budapest we are looking to hire an

Feladatok:

· TES planning tasks:

o LLD and configuration file creation for CPEs

o Testing new solution and CPE devices in testlab

o Core TES devices configuration details creation

o Batch files creation for configuration procedure automation

· TES implementation tasks:

o Service implementation and Network configuration on CPE and Core side devices for the following services

Enterprise fix Internet services configuration via 3rd party leased line or own Microwave or optical network.

L3 VPN data services implementation,

Client VPN services configuration

Enterprise voice services implementation via 3rd party leased line or own Microwave or optical network.

Ipsec tunnel creation via public internet

L2 leased line network setup via 3rd party leased line or own Microwave or optical network.

Customers specific APN configuration

Customer wifi network establishment

o Coordinating and supporting field service contractors during the installation of endpoints. SPOC for implementations.

o Keep track of implementations, archiving project materials in project folders.

o Operation and maintenance on customer fix data and voice services

o Troubleshooting incidents

o Preparing weekly reports of activities and work time register.

o Equipment deployment

o Preparing ad-hoc reports.

o Supporting the daily work of Enterprise Technical Architects, Delivery Managers and Mgmt.

· Administration:

o Weekly status report to Service Provider

o Keep the administration rules

o Fill the administration tools regularly

o Night work occasionally

· Relations with external subcontractors and external customers

Elvárások:

  • At least upper secondary education in IT/Network/Electrical Engineering Intermediate English
  • Good networking skills, understanding of ISO/OSI model is a must
  • Office Suite knowledge (Word, Excel, PowerPoint) (preferably Advanced)
  • High analytical skills
  • Detail oriented

Előnyök:

  • Relevant experience
  • Python programming
  • Experience with Cisco or Huawei switches/routers

Amit kínálunk:

Egyéb:

Adatvédelem:

We inform you that by applying for a position advertised by Pannonjob or by submitting your details to the Pannonjob database, you are automatically accepting the terms of Pannonjob's data protection declaration, which you can view at the following link: data protection declaration

Hirdető cég

A cég rövid jellemzése

Közel 20 éve folyamatosan magas szinten nyújtjuk szolgáltatásainkat.
Rendszeresen mérjük ügyfeleink elégedettségét és az itt kapott visszacsatolásokat felhasználjuk szolgáltatásaink folyamatos fejlesztéséhez.
A minőségi szolgáltatás és a fejlődés garanciája a 2006-ban megszerzett ISO tanúsítványunk.
A Pannonjob Kft. egyedi belső képzési rendszerrel rendelkezik, amelynek keretein belül kollegáink évente átlagosan 70 képzési órán vesznek részt, biztosítva ezzel elkötelezettségüket és felkészültségüket.
2010 augusztusa óta tagjai vagyunk az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség "Partnerség a foglalkoztatás biztonságáért" együttműködésének.

A cég címe