We are looking candidates for Monitoring Engineer and Public Cloud Engineer positions

Pannonjob Kft.

Place of work
Budapest
Contract type
full-time

Information about the position

Job description, responsibilities and duties

Feladatok:

  • We are seeking candidates with Monitoring Engineer experience in the following areas: Infrastructure, Application or Network and Security.
  • And candidates with experience in Linux/Unix development environment; C++, go, python or java programming languages and Virtualization, OpenStack, Cloud based Infrastructure.

Elvárások:

Monitoring Engineer:
  • Intermediate knowledge of at least one scripting language such as python, bash, or JavaScript
  • 2 or more years of experience related to monitoring across multiple areas including Infrastructure, Application, Network and Security
  • Experience with maintenance of large-scale distributed software, Openstack and network

Public Cloud Engineer:

  • Experienced in Virtualization/OpenStack/Cloud based Infrastructure
  • Familiar with script programming, such as Shell, Python, Perl, Ansible
  • Have experience in Kafka/middle ware/relational database service
  • Familiar with script programming, such as Shell, Python, Perl, Ansible, etc.
  • Experienced in two of C++, go, python or java and be familiar with the Linux/Unix development environment
  • Experienced and familiar with IT tools such as Zabbix, Elasticsearch, Logstash, Kibana, etc.
  • Solid base of networking knowledge, including Load Balancers, DNS, and TCP/IP

Egyéb:

Working place: Budapest

Adatvédelem:

Tájékoztatjuk, hogy a Pannonjob Kft. álláshirdetéseire adatbázisába történő jelentkezésével, cégünk automatikusan Ön által elfogadottnak tekinti az adatvédelmi tájékoztatót, amely a következő linken tekinthető meg: Adatvédelmi tájékoztató

Requirements for the employee

Candidates with education suit the position

Secondary without school-leaving examination
Secondary with school-leaving examination
Follow-up/Higher Professional Education

Language skills

English - Upper intermediate (B2)

Advertiser

Brief description of the company

Közel 20 éve folyamatosan magas szinten nyújtjuk szolgáltatásainkat.
Rendszeresen mérjük ügyfeleink elégedettségét és az itt kapott visszacsatolásokat felhasználjuk szolgáltatásaink folyamatos fejlesztéséhez.
A minőségi szolgáltatás és a fejlődés garanciája a 2006-ban megszerzett ISO tanúsítványunk.
A Pannonjob Kft. egyedi belső képzési rendszerrel rendelkezik, amelynek keretein belül kollegáink évente átlagosan 70 képzési órán vesznek részt, biztosítva ezzel elkötelezettségüket és felkészültségüket.
2010 augusztusa óta tagjai vagyunk az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség "Partnerség a foglalkoztatás biztonságáért" együttműködésének.

Company address

Contact

Contact person: Pannonjob HR
E-mail: send CV