Chief Financial Officer

Pannonjob Kft.

Place of work
Székesfehérvári
Contract type
full-time

Information about the position

Job description, responsibilities and duties

Feladatok:

  • Oversee the company’s fiscal activity, including budgeting, reporting, and auditing.
  • Assure legal and regulatory documents are filed and monitor compliance with laws and regulations.
  • Identify and address financial risks and opportunities for the company.
  • Supervise financial reporting and budgeting team.
  • Monitor financial reports for ways to reduce costs.
  • Work with CEO to develop the strategic plan.
  • Assist with high-level decisions about policy and strategy.
  • Help with recruiting new staff members when necessary.

Elvárások:

  • Msc. degree in Finance/Economics.
  • Strong financial and accounting background, including an understanding of profit and loss, balance sheet.
  • Experience in budgeting and cash flow management.
  • People manangement/leadership experience of 3 years
  • Professional practical experience in the financial/controlling area of 5 years.
  • Experience working within the frames of an ERP System
  • Fluent English knowledge
  • Advanced user proficiency in IT (Office package, finance/controlling related softwares)
  • Proven negotiation skills.
  • Ability to develop and improve structures and processes.
  • Ability to quickly identify and understand new issues and make informed decisions about handling them.
  • Ability to inspire confidence and create trust.

Előnyök:

  • Experience in introduction of ERP system
  • Project management practice or working knowledge of PM tools
  • Work experience in an international environment

Egyéb:

Location: Székesfehérvár

Adatvédelem:

Tájékoztatjuk, hogy a Pannonjob Kft. álláshirdetéseire adatbázisába történő jelentkezésével, cégünk automatikusan Ön által elfogadottnak tekinti az adatvédelmi tájékoztatót, amely a következő linken tekinthető meg: Adatvédelmi tájékoztató

Requirements for the employee

Language skills

English - Upper intermediate (B2)

Advertiser

Brief description of the company

Közel 20 éve folyamatosan magas szinten nyújtjuk szolgáltatásainkat.
Rendszeresen mérjük ügyfeleink elégedettségét és az itt kapott visszacsatolásokat felhasználjuk szolgáltatásaink folyamatos fejlesztéséhez.
A minőségi szolgáltatás és a fejlődés garanciája a 2006-ban megszerzett ISO tanúsítványunk.
A Pannonjob Kft. egyedi belső képzési rendszerrel rendelkezik, amelynek keretein belül kollegáink évente átlagosan 70 képzési órán vesznek részt, biztosítva ezzel elkötelezettségüket és felkészültségüket.
2010 augusztusa óta tagjai vagyunk az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség "Partnerség a foglalkoztatás biztonságáért" együttműködésének.

Contact

Contact person: 07041
E-mail: send CV