DB2 Database Administrator and System Programmer

Pannonjob Kft.

Place of work
Budapest
Contract type
full-time

Information about the position

Job description, responsibilities and duties

Feladatok:

  • Planning and installation of upgrades/new software when required
  • Open requirements and/or fix requests for software updates
  • Management of DB2 for z/OS subsystem & software configurations
  • Use of the current processes/tools to assist with security healthchecking and maintenance of security standards
  • Creation and maintenance of documentation.

Elvárások:

  • Requires 6 years of experience in the design, maintenance, and administration of relational databases
  • Excellent understanding of relational data base technology.
  • Knowledge of data base modeling and design techniques
  • Experience with JCL, SQL
  • Experience with database management utilities
  • Ability to assist development teams in troubleshooting
  • Team player attitude

Előnyök:

  • BA/MA degree in IT

Egyéb:

Location: Budapest or Székesfehérvár

Adatvédelem:

Tájékoztatjuk, hogy a Pannonjob Kft. álláshirdetéseire adatbázisába történő jelentkezésével, cégünk automatikusan Ön által elfogadottnak tekinti az adatvédelmi tájékoztatót, amely a következő linken tekinthető meg: Adatvédelmi tájékoztató

Requirements for the employee

Language skills

English - Upper intermediate (B2)

Advertiser

Brief description of the company

Közel 20 éve folyamatosan magas szinten nyújtjuk szolgáltatásainkat.
Rendszeresen mérjük ügyfeleink elégedettségét és az itt kapott visszacsatolásokat felhasználjuk szolgáltatásaink folyamatos fejlesztéséhez.
A minőségi szolgáltatás és a fejlődés garanciája a 2006-ban megszerzett ISO tanúsítványunk.
A Pannonjob Kft. egyedi belső képzési rendszerrel rendelkezik, amelynek keretein belül kollegáink évente átlagosan 70 képzési órán vesznek részt, biztosítva ezzel elkötelezettségüket és felkészültségüket.
2010 augusztusa óta tagjai vagyunk az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség "Partnerség a foglalkoztatás biztonságáért" együttműködésének.