Information Management System Programmer

Pannonjob Kft.

Place of work
Budapest
Contract type
full-time

Information about the position

Job description, responsibilities and duties

Feladatok:

  • Participate in comprehensive projects
  • Installation, patching, configuring and problem determination for IMS
  • Application deployment techniques and procedures
  • Capability in dealing with vendors for problem determination
  • Work with and manage an IMS system: Database (DB), Database/Data Communications (DB/DC), or Database Control Subsystem (DBCTL)
  • Troubleshooting/Performance Tuning of IMS

Elvárások:

  • Proficient with the Information Management System environment
  • Knowledge of IMS Database System and the IMS Transaction Manager (IMS/TM)
  • Explore how facilities work together and how application programs interact with them
  • Fulfill the position without assistance
  • English: intermediate level
  • High School diploma

Előnyök:

  • BA/MA degree in IT
  • Work experience with Mainframe

Egyéb:

Location: Budapest or Székesfehérvár

Adatvédelem:

Tájékoztatjuk, hogy a Pannonjob Kft. álláshirdetéseire adatbázisába történő jelentkezésével, cégünk automatikusan Ön által elfogadottnak tekinti az adatvédelmi tájékoztatót, amely a következő linken tekinthető meg: Adatvédelmi tájékoztató

Requirements for the employee

Language skills

English - Upper intermediate (B2)

Advertiser

Brief description of the company

Közel 20 éve folyamatosan magas szinten nyújtjuk szolgáltatásainkat.
Rendszeresen mérjük ügyfeleink elégedettségét és az itt kapott visszacsatolásokat felhasználjuk szolgáltatásaink folyamatos fejlesztéséhez.
A minőségi szolgáltatás és a fejlődés garanciája a 2006-ban megszerzett ISO tanúsítványunk.
A Pannonjob Kft. egyedi belső képzési rendszerrel rendelkezik, amelynek keretein belül kollegáink évente átlagosan 70 képzési órán vesznek részt, biztosítva ezzel elkötelezettségüket és felkészültségüket.
2010 augusztusa óta tagjai vagyunk az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség "Partnerség a foglalkoztatás biztonságáért" együttműködésének.