Web Developer

Our client, specializing in the multiscreen applications for Smart TV’s, game consoles, settop boxes, tablets and other connected devices, is currently looking for a Web Developer to join their team in Budapest.

Feladatok

- Developing modern web and SmartTV applications (HTML-Javascript)

Elvárások

- HTML5, CSS3
- Javascript, jQuery
- Experience in at least one JavaScript MVC framework
 (Backbone, AngularJS)
- Familiarity with responsive websites
- Fluent English

Advantages:
+ PHP, MySQL, MongoDB
+ Photoshop
+ Developing content management systems (Wordpress, Drupal)
- CSS3 animations, CoffeeScript
- Mobile application - (Android, iOS)
- Scrum
- Git/SVN

Amit kínálunk

- Great projects for leading clients
- Inspiring work setting with plenty of
space for your creativity and innovative ideas
- Personal development and
education

Munkavégzés helye

Budapest

Online regisztrációs lap kitöltése és önéletrajz feltöltése a Randstad honlapján

Zsófia Szentes
+36 1 411 2090
Az állásajánlat egy külső forrásból származik vagy egy másik portálról vettük át.